top of page

KOT BIRMAŃSKI

20200113-2020-01-13 EOS RAW (22)-Edit.jp


Starodawna historia kota birmańskiego owiana jest tajemnicą. Mówi się, że wiele lat temu na stoku góry Lugh w Birmie,stała świątynia ku czci Tsun Kyan–Kse, szafirowo-okiej bogini opiekującej się odchodzącymi duszami. Sto kotów o bursztynowych oczach zamieszkiwało świątynię jako jej towarzysze i strażnicy. Pewnej nocy świątynia została zaatakowana przez Siam, który  zamordował Mun- Ha, najstarszego kapłana. Kiedy ten leżał, konając przed posągiem bogini, ulubiony kot Sinh wskoczył mu na głowę. Nagle kot zaczął zmieniać wygląd. Jego ciało stało się złote, zaś uszy, nos i nogi brązowe jak ziemia. Łapy, którymi dotykał konającego kapłana, pozostały śnieżnobiałe, a oczy stały się szafirowe jak oczy bogini Tsun Kyan-Kse. Po tygodniu pozostałe dziewięćdziesiąt dziewięć kotów również przeszło transformacje.
To legenda, a prawdziwa historia przybycia tego kota na zachód jest prostsza. Wiadomo, że para Birmańczyków została wysłana z Birmy do Francji w roku 1919 jako prezent dla oficera armii brytyjskiej, majora Gordona Russella. Jeden z kotów zmarł w drodze, ale drugi przeżył podróż i we Francji wydał potomstwo.
Kot birmański jest niezwykle uczuciowy i łagodny z natury. Lubi przebywać wśród ludzi tak bardzo, że będzie chodzić za tobą krok w krok, z pokoju do pokoju, w poszukiwaniu towarzystwa. Dobrze znosi obecność innych kotów oraz psów. Lubi zwłaszcza dzieci i będzie dobrym i kochającym zwierzątkiem domowym.

JAK WYGLĄDAJĄ KOTY BIRMANSKIE

20200216042.jpg

Waga kotów birmańskich wynosi od 3 do 6 kg. Kotki z reguły są znacznie mniejsze od kocurów. Ich sylwetka jest dobrze umięśniona i silna, ale nie ociężała. Budowa ciała jest krępa, odrobinę wydłużona. Głowa ma kształt trójkąta, uszy są niewielkie.

 

Charakterystyczne dla kotów birmańskich są ich okrągłe duże oczy koloru szafirowego – ciemnobłękitnego.

 

Sierść birmańczyków jest półdługa, gładka, miękka i jedwabista. Umaszczenie może być różnorodne . Koty te są w większości białe lub kremowe, mają ciemniejsze pyszczki, uszy, łapki i ogon. Pojawia się także cieniowanie na grzbiecie. Charakterystyczne są tak zwane skarpetki, czyli biała sierść na łapkach.Koty birmańskie to połączenie spokoju i wesołego usposobienia. Doskonale nadają się do domów i mieszkań, dla seniorów i dzieci. Dobrze czują się w towarzystwie ludzi i innych zwierząt, jednak najlepiej odnajdują się wśród innych świętych kotów birmańskich.

bottom of page